فقط روسای آموزشکده ها بخوانند!

کد : 474
یزدان پناه معاون آموزشی و پژوهشی با توجه به نزدیکی موسم سال تحصیلی جدید ، خطاب به روسای آموزشکده های فنی و حرفه ای سما اصول بازگشایی آموزشکده ها را در سال تحصیلی 96-97 برشمرد که در ادامه می خوانیم:
 

 (20 اصل بازگشایی آموزشکده­ های فنی و حرفه­ ای سما در سال تحصیلی 97-1396 )

 
دوستان عزیز رؤسای آموزشکده­ های سما، زمان زیادی به شروع سال تحصیلی باقی نمانده است. گرمای تابستان از نفس افتاده و خنکای پاییز در حال رسیدن است. همه منتظر ماه مهر و مهربانی و شور و حال و نشاط تعلیم و تربیت هستیم، چند توصیه به شما عزیزان و همکاران دارم، تقدیم به شما بزرگواران :
اصل اول: همانگونه که به مدیران محترم مدارس عرض کردم امسال مهر تعلیم و تربیت با مهر امام حسین(ع) آمیخته می­شود. مهر و مهربانی شروع سال تحصیلی را با یاد و نام حسین(ع) و یاران مهربانش پیوند بزنیم. رؤسای محترم به این مسئله به همراه کارکنان، اساتید و دانشجویان عنایات  ویژه داشته باشند.
اصل دوم: سرچشمه­ ی کاردانی پیوسته تقریباً خشک شده است. آموزشکده­ های ما دوران سختی را پیش روی خواهند داشت. نظام جدید متوسطه امکان تحصیل در کاردانی را برای دانش آموزان به حداقل رساند. این وضعیت در همه ­ی دوران تعلیم و تربیت سابقه نداشته است. رؤسای محترم باید آمادگی پیدا کنند تا برای خروج از این بحران چاره اندیشی شود.
اصل سوم :  چند راه برای جذب دانشجو پیشنهاد می­شود:

1. تبلیغات وسیع برای جذب فارغ ­التحصیلان کاردانش و فنی ­و حرفه ­ای  که ادامه تحصیل نداده ­اند. هنوز بازمانده از تحصیلات دانشگاهی از بین این فارغ التحصیلان وجود دارد.

2. مذاکره با شرکت­ها و سازمان­ برای آموزش کارکنان و کارگران دارای دیپلم در محل کار و آموزشکده  ( در این زمینه آموزشکده­ ی سمای قم اقداماتی را انجام داده است.)

3. مذاکره با پیمانکاران ، کارآفرینان و صاحبان مشاغلی که با دیپلم به کار تجربی می­ پردازند به ادامه تحصیل در رشته­ ی مشاغل مربوط مانند: پیمانکاران ساختمان برای تحصیل در رشته معماری. (آموزشکده علی آباد کتول در این زمینه اقداماتی انجام داده است. )

4. مذاکره با دانشگاه مربوط برای اجرای دوره­ های کارشناسی خصوصاً در رشته­ های فنی و حرفه ای با توجه به فضا و تجهیزات موجود.

5. ایجاد رشته­ های جدید و کاربردی مثل طراحی دوخت و ....

اصل چهارم: تلاش برای آموزش­ های مهارتی غیر رسمی فنی و حرفه ای با کسب مجوز از سازمان آموزش فنی و حرفه ای شهرستان و استان. در این زمینه تفاهم نامه ای بین سازمان سما و سازمان آموزش فنی و حرفه ای به امضاء رسیده است که راهگشاست.
اصل پنجم: بازسازی و بهسازی کارگاه­ها  برای شروع سال تحصیلی، و خریدهای لازم برای تجهیزات مورد نیاز تاکید می­شود.
اصل ششم: معمولاً در شروع سال تحصیلی یک  یا دو هفته برای جا افتادن کلاس­ ها و شروع به تحصیل تلف می­شود. رؤسای محترم به نحوی در شهریور ماه برنامه ریزی کنند که در هفته­ ی اول مهرماه با حضور اساتید و دانشجویان کلاس­ ها تشکیل و آموزش شروع شود. جدیت در این زمینه مورد تاکید است.
اصل هفتم: اعضای محترم هیأت علمی استخوان بدن آموزشکده هستند . برنامه ریزی مناسب برای این عزیزان، و همچنین امکانات لازم برای استفاده از اینترنت، اطاق مناسب با تجهیزات مورد تاکید است. بسیاری از اساتید عدم حضور تمام وقت در آموزشکده را نبودن امکانات می­دانند.
اصل هشتم: مدیران محترم گروه­ های آموزشی دقت لازم در برنامه ریزی کلاس­ ها و انتخاب واحد و نظارت آموزشی در طول ترم و ساماندهی اساتید را به عمل آورند.
اصل نهم: جدیت آموزشی مراقبت برای 16 هفته کلاس، نظارت بر تدریس اساتید، استفاده کامل از اوقات کلاس­ها ، عدم تأخیر در ورود و تعجیل در خروج از کلاس­ها، حضور به موقع دانشجویان و توجه به آموزش­های عملی و جدیت و دقت در کارآموزی دانشجویان و نظارت اساتید بر این امر نیز مورد تاکید است.
اصل دهم: متأسفانه مشاهده شده است که جلسات امتحانی برخی از آموزشکده ها برای مراقبت از کارکنان بی تجربه، نگهبان یا حتی نیروهای خدماتی استفاده می­ کنند. رؤسای محترم دقت داشته باشند که این مسئله را جزو وظایف اصلی اساتید قرار داده و از آنان استفاده نمایند.
اصل یازدهم: رؤسای آموزشکده ها موظفند مدارک تحصیلی کلیه اساتید و کارکنان را برای تایید به مراجع صدور ارسال نمایند و تا زمان استعلام پیگیری لازم را به عمل آورند.متاسفانه اخیراً مشاهده شده است مدارک تحصیلی تقلبی رایج شده که اقدامات قانونی در این زمینه به عمل آمده است.
اصل دوازدهم: دقت و توجه به مسائل فرهنگی خصوصاً قرآن و عترت ، اقامه نماز ، اردو و بازدید  ، جلسات هم اندیشی ، تأتر، تشکیل نمایشگاه از آثار علمی و فرهنگی دانشجویان و .... به عمل آید. در این زمینه دانشجویان علاقمند و هنرمند شناسایی و زمینه ­ی بروز استعداد و نمایش آثار برایشان فراهم شود.
اصل سیزدهم: توجه به تربیت بدنی و ورزش  دانشجویان مورد تاکید است . جوانی سن شور و نشاط است. مسابقات مختلف ورزشی، کوهنوردی، انس با طبیعت زمینه­ های خوبی برای این شور و نشاط هستند.
اصل چهاردهم: دنیای امروز دنیای تغییرات سریع و شگفت آور است تجهیزات به سرعت از رده خارج و سرفصل­ های دروس کهنه می­شوند تطابق با این تغییرات نیاز به مدیران ،کارشناسان و اساتید به روز  و نوآور دارد. اگر چه وظیفه ستاد است که در این زمینه پویا و فعال باشد . لکن توجه رؤسای آموزشکده به این امر مهم و ایجاد زمینه برای خلاقیت و نوآوری از وظایف اصلی آنان می­باشد.
اصل پانزدهم: عموماً فارغ­ التحصیلان ما وقتی وارد بازار کار می­شوند آموخته­ های آموزشکده با بازار کار تطابق ندارد. برای این تطابق منتظر ستاد ماندن نتیجه نخواهد داشت. تا مراحل طی شود زمان زیادی می­ طلبد، رؤسای محترم آموزشکده با همفکری اساتید، دانشجویان و صاحبان مشاغل در این زمینه چاره ­اندیشی کنند.
اصل شانزدهم: امروز برخی آموزشکده­ ها در بعضی ملزومات و تجهیزات به تولید رسیده اند. با توجه به دستورالعمل کاربنیان مصوب شورای سازمان زمینه تولید و فروش و بهره­ مندی اساتید و دانشجویان را از درآمد حاصل فراهم نمایید.
اصل هفدهم: استفاده صحیح و بهینه از بودجه­ های فرهنگی، پژوهشی و  ورزشی مورد تاکید است.
اصل هجدهم: مشاوره خصوصاً در سنین جوانی و بیشتر برای خانم­ها امری حیاتی­ است. گاهی یک مشاوره صحیح زندگی فردی را نجات می­دهد. با توجه به شرایط اجتماعی مشاوره دائم با دانشجویان و دعوت از اساتید پاک، مومن و با سواد برای سخنرانی و گفتگو با دانشجویان مورد تاکید است. ارتباط با کلینیک­های مشاوره، استفاده از اساتید مجرب دانشگاه در این زمینه می­تواند کمک شایانی نماید.
اصل نوزدهم: در مناطقی که در کنار آموزشکده، مدرسه­ ی سما نیز وجود دارد حضور دانشجویان و اساتید برای ارتباط با مدرسه کمک نمایند. و یا دانشجویان و اساتید رشته معماری طراحی و زیباسازی کلاس­ها و محیط مدرسه  را با توجه به سلایق بچه­ ها برعهده گیرند. برخی از معاونت های سما در این زمینه تجربیات خوبی دارند.
اصل بیستم: یکی از خصوصیات مدیران سعه صدر و حسن خلق است. ارتباط صمیمی توأم با احترام و انضباط مورد تاکید است.
 
 

قاسم یزدان پناه
معاون آموزشی و پژوهشی
سرپرست معاونت دانشجویی و فرهنگی

 

 

 

سازمان سما
کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز آموزشی وفرهنگی سما بندرعباس می باشد